Easy game in Brno for adults

Casemate Stories

A unique game with augmented reality in the mysterious environment of the casemates in Špilberk.

An unusual adventure tour of the most popular part of Špilberk Castle? A mysterious puzzlehunt game? A living history? Smart fun with friends? The casemate game offers a bit of everything.

You will walk through 7 checkpoints. Each of these will show you a story that happened or could have happened in casemates. Videos and extended reality will mediate close encounters with history. Ciphers and logical tasks are awaiting for you to involve your brain and creativity. In the end, you will find a surprise that can be found only in Špilberk casemates.

The ancient human destinies that arise before you have something to tell us even today. Crime, punishment, freedom and suffering are still topical issues.

The game was created in collaboration with Brno Museum and Centre for Modern Education in 2017.

2 hours

of adventure and smart fun

3 encounters

with extended reality

5 various

human fates

7 original

puzzles

To learn more, look at game details.

This game is also available in Czech as Příběhy z kasemat.

Game details

So that you know what to expect

Team size

The game was designed for 2-5-member teams.

Game difficulty

Light game

Duration

The average game took 1.5 hours.

Equipment

When?

The game is closed.

Where?

Špilberk Castle
Špilberk 210/1, Brno

Scoreboard

The total score is the primary criterion, in case of a tie the total time is used as the secondary criterion. Show only up to 500 first finished teams.

Scoreboard of this game could not been loaded, either the game does not exists or it is not available

Show only first 20 teams

You might be interested in
Adventní kalendář 2023 bude!
Adventní kalendář 2023 bude!

Často v poslední době slýcháme jednu opakující se otázku. Pokud bychom parafrázovali slavný český film, tak by vypadala asi takto: “Nezlobte se, že vás zase obtěžujeme, ale my jsme se nezeptali, jestli máte zase kalendář. Máte na letošek adventní kalendář? A mohli bychom ho vidět?”

Konec Výletů za šiframi
Konec Výletů za šiframi

Jak jsme již delší dobu avizovali, všechny tři hry z knížky Výlety za šiframi, jsou nyní ukončené. Proč se tak stalo a co dělat, pokud knihu máte a hry jste nestihli, se dočtete níže. Rozhodně nemusíte zoufat, od jara (pokud vše půjde dobře) bychom dvě z her chtěli spustit znovu a samostatně. Ke hrám se tedy konečně dostanou i ti, co knihu nemají!

Prázdninové cestování
Prázdninové cestování

Přejeme krásné letní dny! Ať už máte odpočinek za sebou, zrovna balíte nebo pilně pracujete a schováváte si volno na poslední týden letních prázdnin. K bazénu nebo oceánu, na chatu, pod stan nebo do přímořského letoviska… posíláme jednu letní cestovatelskou šifru. Protože šifrování není nikdy dost.