Po stopách
moravských Chorvatů
Pojďte se s námi vydat do světa moravských Chorvatů objevovat tajemnou exotiku krajiny pod Pálavou.

O hře

Kdysi dávno, před dlouhými pěti sty lety, dorazilo na jižní Moravu několik desítek chorvatských rodin. Usadily se zde a začaly hospodařit. Člověk by čekal, že taková hrstka lidí rychle splyne s okolním obyvatelstvem. Jenže Chorvati ne. Měli svou hrdost, byli tvrdohlaví. Rádi si zakládali na tom, že jak podle oděvu tak podle jazyka každý hned poznal, že to jsou oni, moravští Chorvati.

Po celá staletí žili ve třech vesnicích nedaleko Mikulova: ve Frélichově (dnešní Jevišovce), v Novém Přerově a v Dobrém Poli a vtiskli jim nezaměnitelný ráz. Jejich staletý pobyt na jižní Moravě ukončil až rok 1948, kdy museli své domovy nedobrovolně opustit. Co po původních chorvatských obyvatelích dodnes na jižní Moravě zůstalo? Pojďte se s námi vydat na procházku Jevišovkou, ještě nedávno hlavní vesnicí Chorvatů na Moravě, a hledat jejich stopy. Povede vás naše šifrovací hra. Připravena je ve dvou variantách: pro děti i pro dospělé.

Jak hra funguje?

V naší hře se vydáte na cestu historií do doby, kdy v Jevišovce žila početná komunita moravských Chorvatů. V týmu o 2–5 hráčích během ní projdete velkou část této obce a dozvíte se, jak se sem Chorvati vlastně dostali a proč už zde skoro žádní nežijí. 6 stanovišť je přímo v Jevišovce, 2 bonusové pak najdete v dalších dvou obcích, kde tato komunita žila. Čekají vás šifry, logické úlohy a získávání hesel.

Vždy po zadání správného hesla do online herního systému se dozvíte polohu dalšího stanoviště. Ke hře tedy potřebujete alespoň jeden telefon s připojením k internetu.

Pro koho je hra určena

Hra je určena pro 2–5členné týmy. Je vhodná jak pro týmy hravých dospělých, tak pro rodiny s dětmi. Hru si naplno užijí děti cca od 12 let.

Dětská verze hry

Pro mladší děti je připravená jednodušší dětská verze hry, ke které není potřeba online herní systém. Potřebujete však vytisknout herní brožuru k dětské verzi hry, najdete ji na stránce Herní brožura.

Kde hra začíná?

Hra začíná u Chorvatského domu, adresa Jevišovka 1, Jevišovka.

Jak dlouho hra trvá?

Hra Po stopách moravských Chorvatů obsahuje 6 stanovišť a část v Jevišovce má délku 2,5 km. Jedno bonusové stanoviště je z Jevišovky ve vzdálenosti 4 km (Nový Přerov) a druhé 9 km (Dobré pole). Myslíme si, že hru je možné zvládnout za 2–3 hodiny. Záleží, jaký zvolíte dopravní prostředek, my velmi vřele doporučujeme využít kolo. Pokud vás zajímá, jak hru zvládly ostatní týmy, podívejte se na jejich výsledky.

Co je ke hře potřeba?

  1. Přečíst si pravidla hry,
  2. mít v týmu alespoň 1 chytrý telefon s připojením na internet,
  3. vzít si s sebou psací potřeby,
  4. vytisknout si herní brožuru (přečtěte si v rámečku kde),
  5. zaregistrovat tým do hry. 

Kde získáte herní brožuru?

  • Herní brožuru si vytiskněte sami doma, veškeré informace k tisku najdete na stránce Herní brožura.

 

  • V některých případech, když se pořádá nějaká akce, si herní brožuru můžete vyzvednout v Chorvatském domě v Jevišovce (odkaz na místo v mapě – mapa).

Kdo hru vytvořil?

Originální šifrovací hru pro vás připravilo Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR, z.s. ve spolupráci s Cryptomania s.r.o.

Pokud máte ohledně hry nějaké otázky, neváhejte nás kontaktovat.

Přejeme příjemnou hru!

Děkujeme za podporu: