O hře

Kdysi dávno, před dlouhými pěti sty lety, dorazilo na jižní Moravu několik desítek chorvatských rodin. Usadily se zde a začaly hospodařit.

Člověk by čekal, že taková hrstka lidí rychle splyne s okolním obyvatelstvem. Jenže Chorvati ne. Měli svou hrdost, byli tvrdohlaví. Rádi si zakládali na tom, že jak podle oděvu, tak podle jazyka každý hned poznal, že to jsou oni, moravští Chorvati.

Po celá staletí žili ve třech vesnicích nedaleko Mikulova: ve Frélichově (dnešní Jevišovce), v Novém Přerově a v Dobrém Poli a vtiskli jim nezaměnitelný ráz. Jejich staletý pobyt na jižní Moravě ukončil až rok 1948, kdy museli své domovy opustit.

Co po původních chorvatských obyvatelích dodnes na jižní Moravě zůstalo? Pojďte se s námi vydat na procházku Jevišovkou, ještě nedávno hlavní vesnicí Chorvatů na Moravě, a hledat jejich stopy. Povede vás naše šifrovací hra. Připravena je ve dvou variantách: pro děti i pro dospělé.

O co se vůbec jedná?

Šifrovací hra je hra plná logických hádanek. Nemusíte být matematici, abyste jim přišli na kloub. Stačí trocha toho selského rozumu, trocha trpělivosti a velká chuť objevovat a zkoumat věci nové a dosud nepoznané. A protože víc hlav víc ví a také protože hrát hru s někým je větší zábava, doporučujeme pustit se do ní ve dvojici nebo ve skupině o max. 5 lidech.

Jak to probíhá?

Herní brožura a online herní rozhraní vám pomáhají všímat si zajímavých detailů kolem sebe. Na základě nich luštíte hesla, která do herního rozhraní zadáváte. To vám na oplátku prozradí, na která další místa se máte vydat a co dalšího můžete prozkoumat.

Herní brožuru si můžete vytisknout ze stránek http://www.moravstichorvati.cz/sifrovacka a herní rozhraní je dostupné zde.

Jak dlouho to trvá?

To záleží na vás. Pokud si chcete hru užít, vyhraďte si 2-3 hodiny.

Kde se to dá hrát?

Hra začíná u Chorvatského domu v Jevišovce. V této obci na vás čeká šest herních stanovišť. Další dvě jsou pak připravena jako bonusy v Novém Přerově a v Dobrém Poli.

Zobrazit na mapy.cz

Užijí si to i děti?

Ano, pro děti od zhruba pěti let jsme připravili jejich dětskou variantu hry. K ní není potřeba internet, stačí pouze dětská brožura, která je taktéž k vyzvednutí ve schránce u Chorvatského domu v Jevišovce.

Kolik to stojí?

Vás nic. Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Jihomoravského kraje a Státního úřadu pro Chorvaty v zahraničí. Všem jím tímto děkujeme.

Zaujalo vás to? Tak pojďte hrát!

Děkujeme za podporu

Kdo za tím stojí?

My, prosím! Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR, z.s. a společnost Cryptomania s.r.o.