Jak fungují šifrovací hry Cryptomania?

Cryptomania Trails jsou napínavé hry se šiframi, ve kterých váš tým o 2-5 hráčích prochází předem připravenou trasou. Můžete čekat poutavý příběh, důmyslné šifry a logické úkoly a samozřejmě i zajímavá, mnohdy netradiční místa.

Kdo si naše hry užije?

Hry Cryptomania Trails jsou připraveny především pro dospělé (tedy, nejde primárně o hry pro děti). Neznamená to ovšem, že si je nemohou užít i děti na druhém stupni ZŠ nebo středoškoláci. Mladší děti se mohou zapojit při hledání stanovišť nebo jiných drobných činnostech, nebudou ale schopné luštit šifry samotné.

Nepotřebujete žádnou předchozí zkušenost s luštěním šifer. Šifry jsou navrženy tak, aby si je vychutnal i naprostý začátečník. Počítejte nicméně s tím, že úkoly vyžadují často trpělivost, chuť zkoušet různé způsoby řešení, pokud ta předchozí nefungují, nebo týmovou kreativitu při hledání možností, jak šifru prolomit. Kdo tedy zvládne alespoň pár minut přemýšlet nad zadáním a nevzdá se po prvním neúspěchu, ten může směle na trail vyrazit. Odměnou vám bude skvělá zábava, dobrodružství a objevení nových zajímavých míst.

Na pohodu nebo na rekord?

Naše hry jsou vytvořené tak, aby si na své přišli jak týmy se soutěžním duchem kteří rádi překonávají sebe i ostatní, tak i týmy, které si chtějí hru vychutnat v klidném tempu. Je na vás, jestli budete hrát „na pohodu“ nebo „na rekord“. Soutěživé týmy ocení výzvu vyluštit šifry bez nápovědy s plným počtem bodů a projít hru v co nejkratším čase. Jiní ocení možnost vzít si nápovědu ve chvíli, kdy neví jak dál a nepřichází ten správný nápad. Nápověda Vám pomůže udělat krok k řešení a neochudí vás o zážitek z luštění. Určitě nemá cenu se hodinu trápit na jednom místě…

Jakou hru si vybrat?

V současnosti nabízíme hry v Brně, Praze a v Bratislavě a několika dalších místech ČR. Můžete si je zahrát v češtině a některé nabízíme i v angličtině či polštině (které, zjistíte když si přepnete jazyk v záhlaví stránek).

Jednotlivé hry mají různou úroveň obtížnosti, která je označena hvězdičkami (1 hvězdička = lehká hra, 3 hvězdičky= těžká hra). Žádná z her však nevyžaduje předchozí zkušenosti s luštěním šifer, avšak doporučujeme začít jednoduššími hrami a pokračovat těmi obtížnějšími.

Každá hra je protkána svým příběhem, i ten Vám může pomoci při výběru, kterou hru si zahrajete. Všechny další potřebné informace (délka trasy, časová náročnost či počet stanovišť, průchodnost pro kočárky a vozíčky…) najdete v detailu hry po kliknutí na obrázek či název dané hry.

Typy her

Na našich stránkách si můžete vybrat ze dvou různých typů her. V čem se liší jsme se pokusili shrnout v následující tabulce:

Hry pro veřejnost

Hry na míru

Provozovatel hry: Cryptomania Partner hry
Jak koupit vstupenku:  na našem webu trails.cryptomania.cz není potřeba, případně fyzicky na startu hry
Přístup do herního systému: získáte v emailovém potvrzení objednávky na stránce hry nebo fyzicky na startu
Začátek hry: dle vašeho výběru, čas vám ale musí potvrdit správce hry můžete začít na místě startu hru kdykoliv v její otvírací dobu
JAK KOUPIT VSTUPENKU JAK SE ZAREGISTROVAT
traily5

traily2

Příprava před hrou

Protože Vás hrou bude provázet on-line herní systém, budete potřebovat v týmu aspoň jeden dobře nabitý chytrý telefon / tablet s připojením k internetu. V některých místech trasy je možné se připojit na wifi, určitě na ni ale nelze spoléhat.

Pokud Váš chytrý telefon či tablet nemá čtečku QR kódů, doporučujeme pro Android program Barcode Scanner a pro iOS pak Seznam.cz QR čtečka. Na některé hry budete potřebovat speciální vybavení (např. baterku…) – o takovém vybavení vás ale informujeme jak na stránce konkrétní hry, tak i na vstupence či voucheru, který vám přijde po objednání hry.

Kromě výše uvedených technických vymožeností se Vám bude určitě hodit propiska a papír a zejména dobrá nálada v týmu.

Vlastní hra

Jak funguje on-line herní systém?

V herním systému se Vám po přihlášení postupně zobrazují jednotlivá herní stanoviště. Každé stanoviště je potřeba nejprve odemknout, a to buď pomocí přístupového kódu nebo načtením QR kódu, který fyzicky najdete v blízkosti stanoviště. Po jeho odemčení uvidíte:

  • Kousek příběhu – tento příběh může být provázán s úkoly. Takže – čtěte pozorně!
  • Zadání šifry nebo úkolu
  • Políčko pro odevzdání hesla
  • Možnost vzít si nápovědu nebo si nechat prozradit řešení (za cenu ztráty herních bodů)

Jak vypadá úkol či šifra na stanovišti?

Zadání úkolu získáte většinou elektronicky v on-line herním systému, někdy však jeho součást dostanete i přímo na trase (například v kavárně, v památce…). Zadání může mít různé podoby – text, obrázky, video, předmět apod. Vše, co potřebujete k řešení úkolu však najdete v blízkém okolí nebo si to nesete s sebou. Ve výjimečných případech Vám může pomoci Google. Naše šifry ale nepracují s konkrétními znalostmi reálií – nemusíte se tedy bát, že po vás budeme chtít znát jméno následovníka Karla IV.

V každém případě však v sobě šifra obsahuje prvky, které ukazují cestu k odhalení jejího principu a objevení zašifrovaného hesla. Šifra má vždy jednoznačné řešení (jde z ní získat heslo – jednoslovné české smysluplné slovo) a jeho objevení je často doprovázené nadšením a dobrodružstvím. Více o šifrách se můžete dozvědět v sekci „šifry a logické úlohy.

Za vyřešení úkolů získáváte body. Ty se liší dle toho, zda jste vyřešili úkol samostatně (10 bodů), vzali si nápovědu (5 bodů) nebo dokonce řešení (0 bodů).

traily1

trails8

Prošli jste trail – co dál?

Na stránkách každé naší hry je vždy k dispozici tabulka s výsledky, kde můžete vidět, jak jste si vedli a porovnat tak svůj výkon s ostatními týmy. Hlavním kritériem jsou pro nás body získané za řešení úkolů. Při shodě bodů pak rozhoduje celkový čas strávený na hře.

Pokud se vám hra líbila, můžete si vybrat další z nabídky našich našich herA budeme moc rádi, když o nás povíte Vašim známým nebo se pochlubíte fotkami na sociálních sítích (jen prosím nezveřejňujte zadání ani řešení šifer – je těžké si hru užít, když znáte dopředu řešení). Máme také stránku na Facebooku a budeme moc rádi, když se stanete našimi fanoušky.

Děkujeme, že jste si tento text přečetli. Máte-li dotazy, potřebujete-li s čímkoli pomoci, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

trails4